Рішення №13 від 29.11.2024 р. Про затвердження Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025-2027 роки.
Оригінальний файл з текстом рішення: Завантажити текст
Оригінальний файл з результатами поіменного голосування: Завантажити текст
АНДРУШІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
П’ятдесят друга сесія Восьмого скликання
29.11.2024 №13
Про затвердження Програми розвитку та підтримки галузі
охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади
на 2025-2027 роки
Відповідно до Бюджетного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про подолання туберкульозу в Україні», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», постанови КМУ від 31.03.2015 року №160 «Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання», враховуючи рішення виконавчого комітету Андрушівської міської ради від 15.11.2024 №300, рекомендації постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів, міська рада
ВИРІШУЄ:
1.Затвердити Програму розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025—2027 роки, що додається.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів (Дмитро ТКАЧЕНКО) та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Сергія ДЕМЧЕНКА.
Міський голова Галина БІЛЕЦЬКА
СХВАЛЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконкому Рішення п’ятдесят другої сесії Андрушівської Андрушівської міської ради міської ради восьмого скликання
15.11.2024 року №300 29.11.2024 року №13
ПРОГРАМА
розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я
Андрушівської міської територіальної громади
на 2025 – 2027 роки
м. Андрушівка
2024 рік
ПАСПОРТ
Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я
Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки
1 | Ініціатор розроблення Програми | Відділ соціального захисту та охорони здоров’я апарату Андрушівської міської ради та її виконавчого комітету |
2 | Назва документу, який є підставою для розроблення Програми | Бюджетний кодекс України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, закони України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», «Про протидію захворюванню на туберкульоз», постанови КМУ від 31.03.2015 року № 160 «Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання» |
3 | Розробник Програми | Відділ соціального захисту та охорони здоров’я апарату Андрушівської міської ради та її виконавчого комітету |
4 | Відповідальні виконавці Програми | Комунальне некомерційне підприємство «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради, Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-сані-тарної допомоги» Андрушівської міської ради |
5 | Учасники Програми | Андрушівська міська рада, Комунальне некомерційне підприємство «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради, Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Андрушівської міської ради, виконавчий комітет Андрушівської міської ради |
6 | Терміни реалізації Програми | 2025-2027 роки |
7 | Перелік джерел фінансування, які беруть участь у виконанні Програми | Державний бюджет, кошти бюджету Андрушівської міської територіальної громади, інші джерела не заборонені чинним законодавством України |
8 | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми | В межах фінансових можливостей |
І. Загальні положення
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Майбутнє держави обумовлюється комплексом політичних, економічних, соціальних факторів, що впливають на демографічну ситуацію та стан здоров’я населення.
Протягом останнього десятиліття Україна перебуває у стані глибокої демографічної кризи, зумовленої депопуляцією, збільшенням питомої ваги осіб похилого віку і зменшенням середньої тривалості життя.
Реформа галузі охорони здоров’я в Україні спрямована на удосконалення інституту сімейного лікаря як важливої умови збереження здоров’я населення, створення спроможної мережі закладів охорони здоров’я та надання медичної допомоги населенню, забезпечення доступності всіх видів медичної допомоги.
Кабінет Міністрів України 28 лютого 2023 року схвалив постанову № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я», яка передбачає впровадження сучасних підходів до формування мережі закладів охорони здоров’я. Відповідно до вказаної постанови розпорядженням голови Житомирської обласної військової адміністрації визначена спроможна мережа закладів охорони здоров’я Житомирського госпітального округу до якої увійшли комунальні некомерційні підприємства Андрушівська міська лікарня та Центр первинної медико-санітарної допомоги Андрушівської міської ради.
Постановою передбачено, що територіальна доступність повинна забезпечуватись, зокрема, шляхом:
- ефективного використання ресурсів системи охорони здоров’я та інвестицій для розвитку спроможної мережі, спрямованих на покращення доступу до якісної медичної та реабілітаційної допомоги;
- забезпечення фінансової стійкості закладу охорони здоров’я, що входить до спроможної мережі, яка визначається можливістю власника такого закладу забезпечити наявність необхідних функціональних потужностей, з метою забезпечення населення якісною спеціалізованою медичною допомогою в необхідних обсягах та з урахуванням наявного обсягу фінансових ресурсів;
– фінансування місцевих програм розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, зокрема щодо оновлення їх матеріально-технічної бази, капітального ремонту та реконструкції відповідно до їх визначення в спроможній мережі;
– розвитку кадрової спроможності, підвищення продуктивності праці та забезпечення безперервності професійного розвитку працівників охорони здоров’я різних спеціальностей у різних сферах медичного обслуговування.
ІІ. Опис проблеми
Одним з основних напрямків завдань органів місцевого самоврядування є створення умов для ефективного та доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Громадяни України незалежно від місця проживання мають право на отримання в усіх лікувально-профілактичних закладах системи охорони здоров’я гарантованого рівня медичної допомоги.
Демографічна ситуація характеризується від’ємним природним приростом. Відмічається зростання загального тягаря хвороб. Викликає занепокоєння тенденція до погіршення стану здоров’я дорослого населення та молоді, збільшення частоти хвороб серцево-судинної системи, соціально значущих хвороб, онкологічних захворювань.
3 24 лютого 2022 року система охорони здоров’я працює в умовах воєнного стану. У закладах охорони здоров’я з’явилися нові категорії пацієнтів – військовослужбовці, цивільні особи, які постраждали внаслідок агресії російської федерації проти України та потребують лікування, відновлення, реабілітації.
Реалії вимагають від лікарів працювати у зовсім інших умовах та темпах. Однак, не дивлячись на це, за підтримки місцевої влади медична система продовжувала працювати у повному обсязі. Проведені попередніми роками заходи щодо забезпечення стабільного функціонування закладів охорони здоров’я дозволили оперативно реагувати на виклики воєнного часу, успішно реалізовувати заходи реформи, покращувати якість надання медичної допомоги населенню громади.
Разом з тим, у галузі «Охорона здоров’я» існують проблемні питання, які потребують вирішення.
Виконання програми дасть змогу безоплатно забезпечити медичними препаратами, виробами медичного призначення дітей, що страждають на орфанні захворювання, хворих з онкологічними захворюваннями, стомованих хворих, а також забезпечити профілактику, діагностику та лікування туберкульозу, онкологічних захворювань. На обліку перебуває 13 дітей, які мають орфанні захворювання, 456 онкологічних хворих, 9 стомованих хворих. Кількість дітей, яка підлягає туберкулінодіагностиці – 700.
Програма спрямована на проблему фінансового характеру – дефіцит коштів на оплату енергоносіїв, придбання ліків, оплату праці працівникам, кошти для модернізації та зміцнення матеріально-технічної бази, закупівлі діагностичного обладнання та на поточні витрати.
На сьогоднішній день гостро стоїть проблема забезпечення закладів охорони здоров’я громади лікарськими кадрами. Так, по КНП «Андрушівська міська лікарня» лікарських штатних посад – 46,25, фізичних осіб лікарів – 33 (в т.ч. 4 інтерни), з них – 8 пенсіонерів (24%). По КНП «Центр ПМСД» лікарських штатних посад – 20,0, фізичних осіб лікарів – 12, з них – 8 пенсіонерів (67%).
Існуючі проблеми охорони здоров’я є непростими для вирішення, мають багатоаспектний комплексний характер, що обумовлює необхідність оновлення підходів до охорони здоров’я, розробки і реалізації нових стратегій та програм. Покращення якості надання медичної допомоги можливе лише при впровадженні нових інноваційних методів діагностики та лікування, закупівлі сучасного медичного обладнання та матеріальній мотивації праці медичних працівників. Досягнення даної мети можливе лише за умови раціонального використання наявних фінансових та кадрових ресурсів, а також консолідації бюджетів різних рівнів для оплати послуг, які будуть надаватися комунальними підприємствами медичної галузі. Прийняття Програми створює правові засади для запровадження фінансування за рахунок Державного, місцевого бюджетів, інших джерел не заборонених чинним законодавством України.
ІІІ. Мета Програми
Метою Програми є збереження та зміцнення здоров’я громадян, зокрема дитячого населення, внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців – захисників та захисниць нашої країни, профілактика та зниження захворюваності, інвалідності, смертності, підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги, забезпечення соціальної справедливості і захисту прав громадян на охорону здоров’я в умовах воєнного стану та реформування галузі охорони здоров’я.
ІV. Обґрунтування шляхів розв’язання проблеми, строки виконання Програми
Розв’язання проблем з охорони здоров’я та досягнення мети Програми здійснюватиметься шляхом: вжиття заходів із профілактики та раннього виявлення захворювань; здійснення контролю за перебігом захворювань та запобігання їх несприятливим наслідкам; мотивації населення до здорового способу життя; запровадження заходів із реабілітації; організації спеціальних заходів із медичного забезпечення за окремими класами хвороб та нозологічними формами; оптимізацїї механізму фінансування системи охорони здоров’я; впровадження новітніх методів лікування та інформаційних технологій; збереження та подальшого зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я. Разом із впровадженням реформи системи охорони здоров’я забезпечуватиметься раціональне використання наявного матеріально-технічного та кадрового ресурсів галузі, підвищення якості та доступності медичної допомоги, покращення умов перебування пацієнтів в закладах охорони здоров’я як стаціонарного, так і амбулаторного типу.
V. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок Державного бюджету, коштів бюджету Андрушівської міської територіальної громади та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Обсяги фінансування можуть коригуватися в межах бюджетного періоду без внесення змін до даної Програми. Обсяг бюджетних коштів визначається виходячи із фінансової можливості бюджету.
Механізм використання коштів бюджету міської територіальної громади, передбачених на реалізацію Програми, визначається Порядком використання коштів бюджету міської територіальної громади, передбачених на фінансування заходів Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки, що додається.
VI. Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання програми дозволить: створити умови для стабільної роботи закладів охорони здоров’я при здійсненні своєї діяльності; забезпечити своєчасні розрахунки закладів охорони здоров’я з бюджетами всіх рівнів; надати вчасне, якісне та безперебійне медичне обслуговування населення; створити умови для лікування, відновлення та реабілітації осіб, які постраждали внаслідок агресії російської федерації проти України; забезпечити профілактику онкологічних захворювань шляхом вакцинації населення від вірусу папіломи людини; забезпечити своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати та нарахувань на неї; покращити показники укомплектованості лікарськими кадрами; підвищити престиж медичного працівника; дотримуватись нормативів, норм, стандартів, порядків і правил при наданні медичних послуг.
VII. Виконання заходів Програми
№ з/п | Назва заходу | Термін виконання | Джерела фінансування | Відповідальний за виконання заходу | Орієнтовні обсяги фінансування (тис.грн) | Очікуваний результат | ||
2025 | 2026 | 2027 | ||||||
Покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я | ||||||||
1.1. | Проведення поточних видатків підприємств | 2025-2027 | Державний, місцевий бюджети, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Створення належних умов перебування пацієнтів у закладах охорони здоров’я, підвищення якості обстеження та лікування хворих |
1.2. | Проведення капітальних видатків підприємств | 2025-2027 | Державний, місцевий бюджети, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Створення належних умов перебування пацієнтів у закладах охорони здоров’я, підвищення якості обстеження та лікування хворих |
1.3. | Придбання розхідних матеріалів до портативних аналізаторів крові та сечі | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення якості та доступності надання медичної допомоги |
Поліпшення надання медичної допомоги дітям при амбулаторному лікуванні | ||||||||
2.1. | Забезпечити дітей віком до 18-ти років, хворих на рідкісні (орфанні) захворювання, згідно постанови КМУ від 31.03.2015 року № 160, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Подовження тривалості життя та покращення якості надання медичних послуг дітям, хворим на рідкісні (орфанні) захворювання. |
2.2. | Забезпечити дітей віком до 18-ти років, хворих на генералізовану ідіопатичну епілепсію та епілептичні синдроми, без згадки про фармакорезистентну епілепсію, які потребують постійного лікування лікарськими засобами | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення якості життя дітей віком до 18-ти років з епілептичними приступами |
Профілактика та лікування онкологічних захворювань | ||||||||
3.1. | Придбання препаратів супроводу, наркотичних засобів, психотропних препаратів, виробів медичного призначення (кало – та сечоприймачів) для онкологічних хворих | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення якості надання медичних послуг онкологічним хворим та хворим з розладами психіки |
3.2. | Забезпечити профілактику та діагностику онкологічних захворювань шляхом закупівлі вакцини та проведення вакцинації дітей 9-14 років проти вірусу папіломи людини | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради, КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Зниження рівня захворюваності на онкологічні захворювання |
3.3. | Проведення скринінгу за напрямом «онкологія» щодо раннього виявлення злоякісних новоутворень | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради, КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Раннє виявлення злоякісних новоутворень |
Забезпечення надання медичної допомоги військовослужбовцям, учасникам бойових дій та особам з інвалідністю, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України | ||||||||
4.1. | Створення умов для лікування, відновлення та реабілітації осіб, які постраждали внаслідок агресії російської федерації проти України | 2025-2027 | Місцевий бюджет | КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради, КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення якості надання медичних послуг |
4.2. | Забезпечення виробами медичного призначення (кало-, сечоприймачами) військовослужбовців, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України | 2025-2027 | Місце вий бюджет | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради, | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення якості життя пацієнтів |
Забезпечення стабільного функціонування закладів охорони здоров’я в умовах реформування | ||||||||
5.1. | Забезпечення житлом молодих спеціалістів | 2025-2027 | Місцевий бюджет, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андру шівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення матеріально-побутових умов проживан ня молодих спеціалістів |
5.2. | Встановлення та виплата додаткової заохочуваль-ної надбавки в розмірі 50% посадового окладу щомісячно протягом трьох років роботи молодим лікарям, які працюють в закладах охорони здоров`я громади. | 2025-2027 | Місцевий бюджет, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Підвищення престижу медичних працівників |
5.3. | Замовлення на навчання студентів контрактної форми навчання вищих медичних навчальних закладів з числа мешканців та випускників шкіл поточного або минулих років Андрушівської міської територіальної громади шляхом укладання контракту (договору,угоди) за рахунок коштів місцевого бюджету з подальшим працевлаштуванням до лікарняних закладів громади і обов’язковим відпрацюванням 10 років. | 2025-2027 | Місцевий бюджет, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Покращення показника укомплектованості лікарськими кадрами |
5.4. | Підвищення кваліфікації медичних працівників відповідно до регіонального замовлення | 2025-2027 | Державний та місцевий бюджети інші джерела фінансу-вання не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради КНП «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Забезпечення безперервного професійного розвитку |
5.5. | З метою впровадження в громаді домашніх візитів за універсально-прогресивною моделлю патронажних послуг для дітей від 0 до 3 років на рівні первинної медико-санітарної допомоги передбачити кошти на одну штатну одиницю сестри патронажної | 2025-2027 | Місцевий бюджет, інші джерела фінансування не заборонені законодавством | КНП «Центр ПМСД» Андрушівської міської ради | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | В межах фінансових можливостей | Підвищення якості надання медичних послуг дитячому населенню |
–
Начальник відділу соціального захисту
та охорони здоров’я міської ради Наталія СКРИЦЬКА
Додаток
до Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки
Порядок
використання коштів бюджету міської територіальної громади,
передбачених на фінансування заходів
Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я
Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки
1. Цей порядок визначає механізм використання коштів бюджету міської територіальної громади, передбачених на реалізацію Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки.
2. Головним розпорядником бюджетних коштів є Андрушівська міська рада.
Одержувачами бюджетних коштів та відповідальними виконавцями бюджетної програми є комунальні некомерційні підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради.
3. Напрями використання бюджетних коштів: кошти спрямовуються на оплату видатків, визначених в розділі VІІ «Виконання заходів Програми» Програми розвитку та підтримки галузі охорони здоров’я Андрушівської міської територіальної громади на 2025 – 2027 роки.
4. Розподіл бюджетних коштів за напрямами, здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів з урахуванням наданих одержувачем обґрунтувань потреби в коштах і детальних розрахунків витрат, визначених на підставі нормативів, діючих цін і тарифів, штатної чисельності.
5. Використання коштів міського бюджету здійснюється у межах видатків, затверджених на реалізацію заходів Програми.
6. Одержувачі бюджетних коштів використовують бюджетні кошти відповідно до вимог бюджетного законодавства на підставі плану використання бюджетних коштів, що містять розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі головного розпорядника коштів на відповідний рік.
7. Відкриття рахунків, реєстрація та облік зобов’язань, проведення операцій пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюється відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Державним казначейством України.
8. Відповідно до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» керівник комунального некомерційного підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
9. Складання та подання фінансової і бюджетної звітності, звітів про виконання бюджетної програми, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
Начальник відділу соціального захисту
та охорони здоров’я міської ради Наталія СКРИЦЬКА